spot_img
Srijeda, 10 Juna, 2026
spot_img
HomeBIHVIJEĆE MINISTARA BiH USVOJILO PRAVILNIK KOJI ĆE POSKUPJETI GORIVO — MARKIRANJE PO...

VIJEĆE MINISTARA BiH USVOJILO PRAVILNIK KOJI ĆE POSKUPJETI GORIVO — MARKIRANJE PO UZORU NA SRBIJU

-

Nakon dvije godine odgađanja i rasprava, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine konačno je usvojilo Pravilnik o markiranju goriva, koji predviđa uvođenje sistema obaveznog označavanja tečnih naftnih goriva — po uzoru na model koji već postoji u Srbiji.

DVOgodišnja odgađanja i kontroverze

Usvajanje pravilnika više puta je bilo odgađano, a odluka je sada donesena uz izmjene koje se odnose na definisanje markera i izbor kompanije koja će vršiti markiranje. Ugovor s tom kompanijom, koji je prvobitno bio planiran na deset godina, sada će važiti pet godina.

Ministar odbrane Zukan Helez potvrdio je da su izmjene u tekstu pravilnika značajne, dok su stručnjaci i udruženja iz naftnog sektora upozorili da će nova mjera neminovno dovesti do poskupljenja goriva.

SISTEM KOJI NE POSTOJI U EU

Ovakav sistem kontrole goriva ne postoji ni u jednoj zemlji Evropske unije, a u regiji ga provodi samo Srbija, uz pomoć ruskog “Gazproma”. U Srbiji je njegovo uvođenje već izazvalo rast cijena goriva, što izaziva zabrinutost i u BiH.

OBAVEZE DOBAVLJAČA I TROŠKOVI

Prema novom pravilniku, svi dobavljači tečnih goriva moraju markirati gorivo i obezbijediti dokaze o tome.
Troškove postupka, kao i terenske kontrole, snosit će sami dobavljači, prema cjenovniku koji odobri Ministarstvo za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose BiH.

Milenko Bošković, predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata Federacije BiH, upozorio je da će implementacija pravilnika izazvati ozbiljne logističke i sigurnosne probleme, jer bi se markiranje vršilo na graničnim prelazima, što je, kako kaže, “u suprotnosti sa zakonima o zaštiti od požara i eksplozije”.

“Dnevno kroz granice prolazi i do 300 cisterni, svaka s nekoliko komora. Kako će se to markirati u 24 sata – niko ne zna”, istakao je Bošković.

KAZNE I GODIŠNJE KOREKCIJE CIJENA

Pravilnik predviđa i kazne:

  • 20.000 KM za dobavljače koji ne izvrše markiranje,
  • 5.000 KM za odgovorno lice,
  • 40.000 KM za ponovljeni prekršaj,
  • te oduzimanje dozvole za rad nakon trećeg prekršaja.

Cijena markiranja moći će se godišnje korigirati u skladu s inflacijom.

CILJEVI I SLUŽBENO OBRAZLOŽENJE

Resorno ministarstvo navodi da se pravilnik donosi kako bi se spriječila prodaja nekvalitetnih goriva, povećali poreski prihodi, te suzbilo crno tržište. Očekuje se i da će mjera “povećati povjerenje potrošača i doprinijeti zaštiti okoliša”.

Međutim, predstavnici struke upozoravaju da će stvarni efekat biti skuplje gorivo, veća birokratija i dodatni troškovi za uvoznike i distributere.

🔴 👉infoposkokbrčko✅️

BRČKO DISTRIKT

spot_img

Posljednje objavljeno

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com