
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt, u intervjuu za britanski list The Times istakao je da je njegova uloga među najtežima u svijetu politike, naglasivši kako “niko na planeti nema posao kao on”. Schmidt je govorio o svojoj misiji, pritiscima iz Rusije, političkoj situaciji u BiH i mogućem kraju dejtonskog modela uređenja države.
OD MINISTRA U BERLINU DO “ČUVARA MIRA” U SARAJEVU
Nekadašnji njemački ministar poljoprivrede u vladi Angele Merkel, danas sa suprugom živi u Sarajevu i obavlja funkciju šestog visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH. Schmidt je podsjetio da je njegov zadatak sprovođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine, koji je uspostavio današnju složenu strukturu države.
“Moj zadatak je da branim Dejton i to shvatam vrlo ozbiljno”, naglasio je Schmidt, dodavši da bi svake godine onaj ko uspješno upravlja sistemom BiH trebao dobiti Nobelovu nagradu za mir.
PUTIN, DODIK I RUSKI UTJECAJ NA BALKAN
Schmidt je upozorio da Rusija i predsjednik Vladimir Putin koriste pojačani srpski nacionalizam kao instrument destabilizacije Balkana, posebno kroz podršku lideru Republike Srpske Miloradu Dodiku.
“Dodik je materijal koji Putin koristi. Mogli biste reći i – marioneta”, rekao je Schmidt, opisujući trenutnu političku situaciju kao najteži izazov od završetka rata. Dodik je ove godine više puta boravio u Moskvi, gdje je, prema Schmidtu, učvrstio svoju političku zavisnost od Kremlja.
KRIZA KOJA NIKADA NE ZAVRŠAVA
Schmidt je istakao da je uprkos uspjesima u suzbijanju pojedinih političkih prijetnji, situacija u BiH i dalje nestabilna. “Na Balkanu kriza nikada ne prestaje”, rekao je. Nakon što je privremeno uklonio Dodika s predsjedničke pozicije zbog nepoštovanja odluka Suda, Schmidt smatra da to nije dugoročno rješenje.
Njegov pristup često izaziva podjele – dok ga jedni smatraju čvrstim i odlučnim, drugi ga kritikuju da svojim odlukama produbljuje političke tenzije. Na Dodikove uvrede odgovara mirno: “Navikao sam. Dolazi s poslom.”
PUTIN NE ŽELI BOSNU – VEĆ HAOS
Prema Schmidtu, Rusija nema konkretan plan za BiH, nego koristi zemlju za “pravljenje buke i odvlačenje pažnje od Ukrajine”.
“Putin ne želi Bosnu, nego nestabilnost. Dovoljno je nekoliko ljudi s pogrešnim motivima da izazovu haos”, upozorio je visoki predstavnik.
IZLAZ IZ DEJTONSKOG OKVIRA
Iako je ranije govorio da želi biti posljednji visoki predstavnik u BiH, Schmidt sada izražava sumnju da je to moguće.
“Već su mi rekli da sam peti koji je imao tu ambiciju. Možda sam sada realniji. Ali iskreno – mislim da je vrijeme da se pronađe izlaz iz ovog modela”, zaključio je Schmidt.
👉infoposkokbrčko✅️
