
info
“SLEDEĆA SEDMICA IZUZETNO VAŽNA ZA SRBIJU” – PORUČIO PREDSJEDNIK NA INSTAGRAMU
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će naredne sedmice razgovarati sa američkim, ruskim i evropskim partnerima o energetskoj situaciji u zemlji, nakon što su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije ruskim naftnim kompanijama Lukoil i Rosneft, koje stupaju na snagu 21. novembra.
Vučić je upozorio da će se Srbija suočiti s dodatnim izazovima u snabdijevanju energijom, naglašavajući da je situacija dodatno pogoršana i požarom u rafineriji MOL-a u Mađarskoj, čiji uzroci još nisu poznati.
“Mi danas imamo mnogo sastanaka koji se tiču energetske situacije u zemlji. Nakon problema sa sankcijama NIS-u, dogodile su se dvije strašne stvari – prvo sankcije Rosnjeftu i Lukoilu, posebno Lukoilu koje stupaju na snagu 21. novembra. Drugo je havarija, je li sabotaža, diverzija, pokazat će istraga u Mađarskoj. Imamo problem s plinom ili ga možemo imati”, rekao je Vučić.
On je dodao da će sledeća sedmica biti izuzetno važna jer će Srbija pokušati pronaći balans između svojih ekonomskih potreba i međunarodnih pritisaka.
“Ako sledeće sedmice ne budemo imali rješenje za probleme, sami ćemo donositi odluke i zaštitu stanovništva. Srbija je iznad svega”, poručio je predsjednik.
Analitičari upozoravaju da bi sankcije protiv Lukoila mogle imati značajan uticaj na regionalno tržište nafte i energenata, s obzirom da ta kompanija ima snažno prisustvo u Srbiji i zemljama Zapadnog Balkana.
👉infoposkokbrčko✅️
