spot_img
Ponedjeljak, 15 Juna, 2026
spot_img
HomeBIHNOVA AFERA POTRESA FBIH: HILJADE EMBRIONA PREBAČENE BEZ ZNANJA BRAČNIH PAROVA –...

NOVA AFERA POTRESA FBIH: HILJADE EMBRIONA PREBAČENE BEZ ZNANJA BRAČNIH PAROVA – TUŽILAŠTVO I POSKOK POKRENULI ISTRAGU

-

Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUZIP) potvrdila je navode o neregularnostima u radu privatne zdravstvene ustanove „Northwestern Medical Center“ Sarajevo, specijalizovane za postupke biomedicinski potpomognute oplodnje. Prema izjavama pacijenata, poliklinika je zatvorila svoja vrata, a iza sebe ostavila više od 400 embriona i biološkog materijala bez nadzora.


INSPEKCIJA OTKRILA NEPRAVILNOSTI

Zdravstveno-inspekcijski nadzor obavljen je 13. i 16. oktobra 2025. godine, tokom kojeg su utvrđene ozbiljne nepravilnosti u čuvanju biološkog materijala, vođenju medicinske dokumentacije i ispunjavanju zakonskih uvjeta za rad.
Zbog toga je 22. oktobra Federalna uprava za inspekcijske poslove obavijestila Kantonalno tužilaštvo Sarajevo, koje je odmah otvorilo predmet.

Tokom nadzora utvrđeno je da je ustanova u procesu zatvaranja, a odgovorno lice nedostupno inspekcijskim organima, što je izazvalo dodatnu zabrinutost o sudbini pohranjenih embriona.


MOGUĆI ILEGALNI PRENOSI MATERIJALA VAN FBIH

Prema informacijama Tužilaštva KS, predmet je proširen i na druge centre za vantjelesnu oplodnju u Tuzli, Mostaru i Sarajevu, zbog sumnje da su embrioni i biološki materijal prebacivani u druge privatne klinike van Federacije BiH bez saglasnosti pacijenata i bez odobrenja Federalnog ministarstva zdravstva.

U istragu se uključio i Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organiziranog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva (POSKOK).


PACIJENTI OGORČENI – TRAŽE ODGOVORE

Pacijenti koji su se obratili medijima tvrde da nisu obaviješteni o sudbini svojih embriona. Također sumnjaju u odluku Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja da potpiše ugovor s klinikom koja, prema njihovim tvrdnjama, nije imala važeću licencu od Ministarstva zdravstva.

Spomenuta poliklinika nalazi se na Bulevaru Meše Selimovića 17 u Sarajevu i prošle godine je preuzela vlasničku strukturu nekadašnje klinike „New Life“, koja je već bila predmet inspekcijskih nadzora i medijskih otkrića o sličnim nepravilnostima.


INSTITUCIJE JOŠ UTIŠANE

Istraga je u toku, a iz FUZIP-a i Tužilaštva KS navode da do okončanja postupka ne mogu davati dodatne informacije. Javnost očekuje odgovor na pitanje ko je odgovoran za moguće nezakonito prebacivanje embriona i kršenje prava pacijenata.


🟥 👉infoposkokbrčko✅️

BRČKO DISTRIKT

spot_img

Posljednje objavljeno

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com