
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je da je spreman održati lični sastanak s američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom, ali samo pod uslovom da se, kako je naglasio, „interesi Moskve uzmu u obzir“ prilikom razgovora o ratu u Ukrajini.
„Važno je razgovarati o ukrajinskom pitanju i promovirati bilateralnu agendu. Zato komuniciramo telefonom i spremni smo održati sastanke licem u lice kada je to potrebno“, rekao je Lavrov u intervjuu za RIA Novosti, objavljenom u nedjelju.
Ova izjava dolazi nakon što je Kremlj odbacio navode da je Lavrov izgubio naklonost ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog slabih rezultata u pregovorima s Washingtonom.
Lavrov je podsjetio da bi razgovori Putina i američkog predsjednika Donalda Trumpa na Aljasci mogli poslužiti kao osnova za budući mirovni sporazum:
„Amerikanci su nas tada uvjeravali da će spriječiti Zelenskog da ometa mirovni proces. Očigledno su se pojavile poteškoće.“
Također je oštro kritikovao evropske lidere, rekavši da „Brisel i London pokušavaju uvjeriti Washington da odustane od političkog rješenja i pojača vojni pritisak na Rusiju“.
Podsjetimo, Lavrov se nije pojavljivao u javnosti od 28. oktobra, što je izazvalo spekulacije u Moskvi o njegovom položaju u vlasti.
🔴👉infoposkokbrčko✅️
