
Kristijan Šmit završio je karijeru u Bosni i Hercegovini, prenose federalni mediji. Kako se navodi, on će uskoro napustiti dužnost visokog predstavnika u BiH.
– Neće se to desiti odmah, da ne bi bilo očigledno, ali Šmit je prošlost – izjavio je jedan od diplomatskih izvora.
Drugi izvor precizira da se odlazak očekuje u prvoj polovini naredne godine.
Sagovornici dodaju da ovaj potez ne znači gašenje Kancelarije visokog predstavnika (OHR), kao ni ukidanje Bonskih ovlašćenja, koja ostaju kao krajnje sredstvo djelovanja.
Kristijan Šmit stupio je na dužnost 1. avgusta 2022. godine, naslijedivši Valentina Incka. Tokom mandata bio je česta meta političkih sukoba u Bosni i Hercegovini, posebno u odnosima sa vlastima Republike Srpske.
🔴 👉infoposkokbrčko✅️
