
Novo istraživanje međunarodnih organizacija za klimatska pitanja pokazalo je alarmantne podatke o utjecaju aviosaobraćaja na globalno zagrijavanje. Tri velike svjetske zračne luke zajedno proizvode više emisija ugljen-dioksida nego cijeli grad Pariz, ne računajući avionski saobraćaj.
Na vrhu liste najvećih zagađivača nalazi se zračna luka u Dubaiju sa čak 23,2 miliona tona CO2 emisija godišnje. Odmah iza nje je londonski Heathrow sa 21 milionom tona, dok je treći Los Angeles sa 18,8 miliona tona emisija.
Istraživanje koje su proveli ODI Global i organizacija Transport and Environment analiziralo je čak 1300 međunarodnih aerodroma i njihov utjecaj na klimu i kvalitet zraka. Rezultati su pokazali da bi avioindustrija bila peti najveći emiter štetnih gasova na svijetu kada bi se posmatrala kao država.
Na listi najvećih zagađivača nalaze se i aerodromi Seoul Incheon, New York JFK, Hong Kong, pariški Charles de Gaulle i njemački Frankfurt. Posebno zabrinjava podatak da samo 100 svjetskih aerodroma proizvodi gotovo dvije trećine ukupnih emisija CO2 iz putničkih letova.
Stručnjaci upozoravaju da aviosaobraćaj i dalje bilježi rast emisija uprkos obećanjima o “zelenoj tranziciji” i postizanju klimatske neutralnosti do 2050. godine. Kritike su posebno usmjerene prema planovima širenja aerodroma širom Evrope i svijeta, jer se time dodatno povećava ovisnost o fosilnim gorivima.
Predstavnici organizacije T&E poručili su da više nema prostora za “polovična obećanja” i skupe projekte takozvanih održivih avionskih goriva, već da su potrebne ozbiljne mjere za smanjenje potražnje i emisija iz aviosektora.
👉infoposkokbrčko✅️
