spot_img
Srijeda, 10 Juna, 2026
spot_img
HomeSVIJETIZRAELCI TOKOM RACJE PJEVALI HIMNU U DŽAMIJI AL-AKSA

IZRAELCI TOKOM RACJE PJEVALI HIMNU U DŽAMIJI AL-AKSA

-

Najmanje 199 Izraelaca učestvovalo je u upadu u kompleks džamije Al-Aksa u okupiranom istočnom Jerusalemu, koji je osiguravala izraelska policija. Učesnici su isticali izraelske zastave, pjevali izraelsku himnu i obavljali talmudske molitve.

Džamija Al-Aksa jedno je od najsvetijih mjesta u islamu. Prema međunarodno priznatom statusu quo, koji je decenijama na snazi, kompleks je isključivo islamsko sveto mjesto gdje je samo muslimanima dozvoljeno obavljanje vjerskih obreda. Pristup, održavanje i upravljanje nalaze se pod nadzorom Islamskog vakufa pod starateljstvom Jordana.

Izrael se već duže vrijeme optužuje za kršenje ovog statusa quo jer sve češće omogućava upade ultranacionalista koji se mole, plešu i podižu izraelske zastave unutar kompleksa.

Direktor odjela za medije u Jerusalemskom guvernoratu Omar Rajoub izjavio je da je podizanje izraelske zastave uz provokativne rituale dio sistemske politike ekstremističke izraelske vlade. Cilj je nametnuti novu stvarnost u okupiranom istočnom Jerusalemu i potkopati historijski i pravni status quo u džamiji Al-Aksa.

Rajoub je upozorio da su ovi postupci dio kolonijalnog projekta judaizacije grada i brisanja njegovog vjerskog i historijskog identiteta. Takvi upadi pod zaštitom izraelskih vlasti predstavljaju kršenje međunarodnog prava.

Tokom upada izraelska policija je dodatno ograničila pristup palestinskim vjernicima, a nekima su oduzete lične karte na ulazima u kompleks.

👉infoposkokbrčko✅️

BRČKO DISTRIKT

spot_img

Posljednje objavljeno

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com