spot_img
Srijeda, 17 Juna, 2026
spot_img
HomeBIHIZETBEGOVIĆ I DŽAFEROVIĆ PISALI VIJEĆU SIGURNOSTI: SLABLJENJE OHR-a OTVORILO BI VRATA NOVIM...

IZETBEGOVIĆ I DŽAFEROVIĆ PISALI VIJEĆU SIGURNOSTI: SLABLJENJE OHR-a OTVORILO BI VRATA NOVIM KRIZAMA

-

Bivši članovi Predsjedništva BiH, Bakir Izetbegović i Šefik Džaferović, uputili su pismo Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija uoči sjednice na kojoj će se raspravljati o situaciji u Bosni i Hercegovini, upozoravajući da bi slabljenje Ureda visokog predstavnika (OHR) moglo izazvati nove političke krize i destabilizaciju zemlje.

U pismu, dvojica bivših državnih lidera izražavaju „duboku zabrinutost“ zbog sve češćih prijedloga da se OHR-u ograniče nadležnosti ili postavi rok za njegovo zatvaranje. Oni podsjećaju da je OHR uspostavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom kao ključni instrument međunarodne zajednice za očuvanje mira i ustavnog poretka u BiH.

Istaknuto je da uslovi iz tzv. “5+2 agende” još nisu ispunjeni, te da bi svaki pokušaj ograničavanja mandata OHR-a bio „ozbiljan udarac stabilnosti države“.
„U trenutku kada su političke tenzije u porastu, a prijetnje teritorijalnom integritetu BiH sve češće, svako slabljenje međunarodnog mehanizma nadzora otvorilo bi vrata novim krizama“, navodi se u pismu.

Na pismo je reagovala Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, koja je poručila da Izetbegović i Džaferović „nastavljaju borbu političkog Sarajeva za Christiana Schmidta“. Prema njenim riječima, „vrijeme je da se BiH odrekne loših usluga stranih destabilizatora i da institucije počnu raditi svoj posao“.

Cvijanović je dodala da „sve više važnih međunarodnih aktera“ prepoznaje potrebu da BiH preuzme pun suverenitet bez tutorstva OHR-a.

🔴 👉infoposkokbrčko✅️

BRČKO DISTRIKT

spot_img

Posljednje objavljeno

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com