
Milorad Dodik i dalje koristi javne resurse i privilegije, iako više nije predsjednik Republike Srpske. U periodu pred prijevremene izbore za entitetskog predsjednika, Dodik obilazi javne radove uz službenu pratnju, vozila i helikoptere, te čak priređuje prijeme u kabinetu Predsjednika.
Pravosnažna presuda, odluka Centralne izborne komisije BiH, kao i odluka Narodne skupštine RS o prestanku mandata, nisu bile dovoljne da ga spriječe u trošenju javnog novca.
Prethodnog dana Dodik je u Bijeljinu stigao helikopterom, koristeći službeno vozilo i policijsku pratnju. Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović tvrdi da je lokalna vlast nenamjenski trošila sredstva namijenjena građanima.
“Ali zato namjensko trošenje novca jeste vozikanje helikopterima — jednim za članicu Predsjedništva, jednim za direktora ‘Autoputeva RS’, i jednim za Milorada Dodika – bivšeg CIK predsjednika! Ima se, može se! Narodni budžet trpi sve!”, poručio je Petrović.
Na pitanje na osnovu kojih pravnih akata Dodik, nakon provođenja presude Suda BiH, i dalje koristi resurse institucije predsjednika — Kabinet predsjednika nije odgovorio.
Podsjećamo, pokušaj da se korištenje privilegija bivših predsjednika zakonski reguliše propao je još 2010. godine, kada je zbog pritiska opozicije spriječeno da se godišnje troši 270.000 KM na njihove beneficije. Danas, međutim, veći iznos troši se na jednog čovjeka.
Šef kluba poslanika PDP-a, Igor Crnadak, upozorava da je situacija postala apsurdna:
“Skoro trocifren broj ljudi obezbjeđuje g. Dodika, i to i kada spava i kada se kreće. To je čovjek koji više nema nikakvu funkciju. Sve što se dalje dešava više nisu krivična djela njegova, nego onih koji mu to omogućuju.”
Iz Transparency Internationala BiH upozoravaju na zloupotrebe javnih resursa uoči kampanje:
“Zloupotrebe službenih vozila, helikoptera i događaja koje organizuju institucije radi slanja predizbornih poruka. Novi momenat je to što g. Dodik sada nema nikakvu javnu funkciju – osim funkcije predsjednika stranke”, rekao je Srđan Traljoć iz TI BiH.
Sve podsjeća na ranije izborne kampanje, kada je Transparency International utvrdio višemilionske zloupotrebe javnog novca i vođenje kampanja o trošku građana.
A da ima iz čega trošiti, Dodik se pobrinuo još ranije — s budžetom predsjednika od čak 77 miliona KM.
👉infoposkokbrčko✅️
