
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je Željko Komšić, njen kolega u državnom vrhu, na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a govorio samo u svoje ime, a ne u ime Bosne i Hercegovine niti Predsjedništva kao kolektivnog tijela.
Cvijanovićeva je poručila da Komšić, “lažnim optužbama na račun Republike Srpske i izlizanim pričama o secesionizmu, opravdava strani intervencionizam i prikriva sarajevski unitarizam”.
“BiH pretvorena u laboratoriju”
Prema njenim riječima, BiH je “pretvorena u laboratoriju brutalnim djelovanjem raznih visokih predstavnika, suprotno Dejtonskom sporazumu”. Dodala je da su “eksperimenti na izgradnji države uništili unutrašnje povjerenje i dijalog, te degradirali smisao demokratski izabranih institucija”.
“Nakon 30 godina eksperimentisanja, treba otkloniti štetne posljedice stranog intervencionizma koji je dostigao vrhunac djelovanjem Kristijana Šmita”, naglasila je Cvijanovićeva.
Kritika EU, pohvala SAD-u
Cvijanovićeva je ocijenila da Evropska unija obeshrabruje svojim stavom jer, kako je rekla, “podržava misiju visokog predstavnika i time pokazuje odsustvo vizije prema BiH”.
Istovremeno je pohvalila stav američke predstavnice u UN-u, koja je – prema njenim riječima – ponovila da je “završena era izgradnje država”, što, kako kaže, ohrabruje Republiku Srpsku.
“Republika Srpska ostaje posvećena miru, stabilnosti i saradnji sa svima u BiH i regionu”, zaključila je Cvijanovićeva.
👉infoposkokbrčko✅️
