
Poslanica Bošnjačke stranke u crnogorskom parlamentu Edina Dešić oštro je reagovala na nedavne incidente u Baru, gdje su zapaljeni ugostiteljski objekti u vlasništvu turskih državljana.
Ona je upozorila da Crna Gora ulazi u opasnu fazu “antiturske histerije”, ističući da se u zemlji već mjesecima stvara atmosfera netrpeljivosti koja je eskalirala najprije u Podgorici, a potom i u Baru.
“Sinoć su u Baru dva ugostiteljska objekta u vlasništvu građana Republike Turske, oba u stambenim zgradama, bila meta ekstremista i desničara koji uzimaju ‘pravdu’ u svoje ruke. Prema mojim informacijama, to nije sve što se dogodilo te noći”, izjavila je Dešić.
Dešić je istakla da se ne radi samo o pitanju imovine, već o djela motivisanom vjerskom mržnjom, ksenofobijom i islamofobijom, te upozorila da je požar u zgradama direktno ugrozio živote stotina građana.
“Pozivam Upravu policije da hitno i energično djeluje, osigura sigurnost ljudi i imovine i spriječi da ulice upravljaju državom. U Crnoj Gori mora važiti princip da država upravlja ulicama, a ne obrnuto”, naglasila je.
Poslanica je upozorila da Crna Gora ne smije postati zemlja u kojoj se progon ljudi zbog njihove vjerske ili etničke pripadnosti doživljava kao normalan.
“Bojim se da se približavamo trenutku kada će Turci u Crnoj Gori morati nositi trake na rukavima i označavati svoje domove i radnje, kao što su to morali Jevreji u Hitlerovoj Njemačkoj i Bošnjaci u Karadžićevom Prijedoru”, poručila je Dešić.
Na kraju je zaključila da Crna Gora sve više podsjeća na ponor devedesetih, a sve manje na zemlju koja teži evropskim vrijednostima.
👉infoposkokbrčko✅️
