
Gradske vlasti Praga donijele su odluku da od januara 2026. potpuno zabrane iznajmljivanje električnih romobila, nakon brojnih pritužbi građana zbog nesigurnosti i nereda koje stvaraju na ulicama i trotoarima.
Zamjenik gradonačelnika i lider Piratske partije Zdeněk Hřib objavio je da je “kraj električnih romobila odobren”, uz poruku da će nova pravila “očistiti javni prostor od nekontrolisanog saobraćaja i turističkog haosa”.
Romobili su, kako navode gradske službe, često korišteni više kao turistička atrakcija nego kao sredstvo prevoza, a broj nesreća povezanih s njima znatno je porastao.
Prag se tako pridružuje gradovima poput Pariza i Madrida, koji su već uveli zabrane, dok su druge zemlje, poput Finske, ograničile njihovu upotrebu mlađima od 15 godina.
Cilj češke prijestolnice je da promoviše bicikle kao sigurniji i održiviji oblik kretanja kroz grad.
👉infoposkokbrčko✅️
